Tibet - země klidu a strachu
Tibet je už nyní bohužel pod nadvládou Číny, která jej okupovala od padesátých let. 23.května 1951 se stal Tibet závislým a nesvobodným státem s Čínou. Ještě před okupacemi byl Tibet ráj života, míru a milosrdenctví.
Geografie
Tibet je součástí střední Asie, ale také jižní Asie. Velká část tohto historického státu leží na Tibetské plošině, a jelikož je navýšená, proto je Tibet také často označován za střechu světa. Průměrná nadmořská výška Tibetu je okolo 3000 až 4000 m. V Tibetu se nachází řada významných jezer : Pangong Tso, Siling Co nebo Tangrajum. Podnebí a celkově počasí je suché, nachází se totiž v tzv.: srážkovém stínu. V Tibetu se nachází více než 800 obydlených vesnic a měst. Hlavním městem je Lhasa.
Umění a architektura
Tibet je úzce spojený téměř v celých dějinách s budhismem, proto je většina starých a vzácných děl především spojována s tímto náboženstvím, kde je hlavním představitelem Budha. Hlavním pravidlem tohto náboženství je tělesná svoboda, duševní klid a mír, není vůbec spjato s násilím nebo utlačováním. Mezi dochované vzácnosti proto tedy můžeme zařadit sošky Budhy, jeho nákresy na papírech nebo také přívěsky. Architektura je také úzce spajata s tímto náboženstvím. Domy a obydlí všeobceně jsou postavena ve vyvýšených území, kde potom na ně také dopadají sluneční paprsky a také čerstvý vzduch. Jelikož v Tibetu je nedostatek paliva, domy mají tvary střech podobně jako třeba ve Španělsku své střechy na rovno, aby tím vstřebaly a udržely teplý vzduch.Domy mají také mnoho oken a jejich tvar je rozmanitý. Nejznámější stavba v Tibetu je asi palaác, kde žil také sám dalajláma, palác v Lhase, mohli jste ho například vidět v krásném filmu s hercem Bradem Pittem - třicet let v Tibetu. ¨Nacházejí se zde také gomby, což je speciální výraz pro kostely a kláštery, na kterých si budhisté a příznivci Budhy hodně zakládají.
Tibet však ztratil svou jedinečnost tehdy, kdy ji surově a rychle napadla čínská armáda. Tibeťané bojovali o svou svobou, ale na těžkou výzbroj tehdy velice silné armády nemohli mít šanci. Dalajláma byl proto zahnán a nucen odejít do Indie, kde bývá i do teď, a stále doufá, že se někdy vrátí do krásného Tibetu, ale hlavně svobodného a nezávislého na Číně. I světové špičky si všímají situace v Tibetu, a i obyčejnílidé sepisují petice a dávají tím také najevo nesouhlas s Čínou. Čína je však přiliš odolná, a zdá se, že v blízké buducnosti bohužel Tibet nenechají jen tak za nic. Krásným a hezkým filmem o Tibetu je už zmiňovaný film v čele s Bredem Pitte 30 let v Tibetu, kdy vypráví své zážitky z role horolezce, který se vydá do tibetských hor. V zápětí však bude vyhlášena válka a on je nucen zůstat. Seznámí se s hlavami Tibetu a stane se tím i jedním z tibetských představitelů. Je to velice krásný film, a hlavně natočený podle skutečné události.