Současná politická krize, jak tomu všemu zabránit?
Česká republika už dnes má vyzitku v EU, že se jedná o zemi která nejvíce čerpá z Evropských fondů. Také je známo, že současná politická krize se více a více prohlubuje. Když vyšla najevo kauza Nagyová, už bylo asi jasné, že současná politická sféra má vážné trhliny
Krize, která ohrožuje naši budoucnost
Současná politická krize ohrožuje naši budoucnost, a budoucnost našich dětí. Týká se to prosperování země v zahraničí, možnost čerpání fondů nebo celkově finanční stránky naší republiky.
Asi již víte, že současné fondy, které jsme čerpaly z Evropské unie možná budeme muset vrátit, jelikož se čelní představitelé v Bruselu domnívají, že vybíráme fondy ve velkém a zneužíváme je, což je taky pravda.
Současný státní dluh na každou osobu v ČR je 160 tisíc korun. Současná krize také může spočívat v tom, že neobnovujeme domácí výrobu ale necháváme si dovážet produkty ze zahraničí.
Kauza Nagyová - byl to politický puč?
Kauza Nagyová v současné době hýbá naší republikou. Právě tato kauza zavinila pád vlády Petra Nečase (ODS) a jeho koalice poskládané ze stran ODS, TOP 09 a strany LIDEM (kterou žádný občan nevolil, přesto je v poslanecké sněmovně a hlasuje za nás, občany).
13.června 2013 byli zatčeni bývalí členové ODS Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, dále Ondřej Páleník (od listopadu 2012 šéf hmotních státních rezerv), Roman Boček (bývalý náměstek ministra zemědělství a poté člen představensta skupiny ČEZ), Jan Pohůnek (ředitel odboru vnější kontroly), Milan Kovanda (ředitel Vojenského zpravodajství), Lubomír Poul (přímý nadřízený Jany Nagyové) a samotná Jana Nagyová (šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase)
Všichni byli před několika dny propuštěni z vazby, jako důvod byl uveden fakt, že se dopustili korupce v době, kdy měli ještě poslaneckou imunitu. Většina obviněných se shodla, že se jedná o chystaný politický puč a záměr, jak shodit vládu premiéra Nečase, ten samý názor sdílí také samotný Petr Nečas.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu, tak jak ho interpretujeme, nicméně nevylučuje možnost stíhání pro trestný čin, ze kterého jsou obviněni.“ řekl ČT Ištvan.
Ihned na to se tedy dnes bývalý premiér Petr Nečas rozhodl odstoupit z funkce a dal tak plnou moc do současného prezidenta Miloše Zemana, který měl rozhodnout, zda dá zelenou novému premiérovi určenému koalicí nebo pověří svého premiéra, který by sestavil vládu a dostal důvěru většiny politických stran.
Prezident se rozhodl pro volbu číslo 2, rozhodl, že premiérem bude Jiří Rusnok (prověřený ekonom a blízký přítel prezidenta Zemana). Ten tedy začal stavět svůj vlastní kabinet. Asi není třeba uvádět, že celý kabinet se skláda z lidí s levicou minulostí, žádný člověk není pravicového směru. Potom tedy začíná sestavování kabinetu a jednotlivé schůzky s možnými ministry. Asi nejkontroverznějším jménem na ministerstvu financí je neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fisher, který dostal možnost ujmout se resortu financí. Několik dnů na to oznámil, že má adekvární částku na to, aby mohl splatit několikamiliónové dluhy ze své prezidentské kampaně, to však vyvolalo velkou vlnu odporu.
"Dnes jsem přijal na Pražském hradě vrchního státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvana. Vyjádřil jsem mu plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť, spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou." řekl prezident Miloše Zeman
V nejbližší době se tedy konají schůzky jednotlivých stran, kdy je tématem dání důvěry vládě premiéra Rusnoka. Zdá se ale, že důvěry se nedočká, jelikož pravice jednotně rozhodla, že vládu nepodpoří, stejného názoru je i prostějšek, levice (cítí možnost, že právě ona dostane za úkol sestavit kabinet, zejména strana ČSSD).
Asi nejlepší možné řešení celé politické krize jsou předčasné volby, které by podle agentury STEM vyhrála ČSSD a utvořila koalici s KSČM a VV.
Ve vládě by tedy měla větišnu levice, což by nahrávalo do not i prezidentu Zemanovi. Druhá varianta je, že prezident pověří koalici, aby sestavila další kabinet v čele s paní Němcovou (ODS). Držel by se tedy tzv. Ústavních zvyklostí, ty ale nazval prezident Zeman jako "idiotské", proto je tedy tento krok málo pravděpodobný.
"Především bych řekl, že pojem ústavní zvyklosti je naprosto idiotský, protože kdyby to byly opravdu ústavní zvyklosti, tak by nějakým způsobem byly zakotveny v ústavě." dodal preziden Zeman